Co to są dopalacze?

Dopalacze to substancje chemiczne. Nie nadają się do spożycia, ale młodzież po nie sięga.

DLACZEGO?
Niektórzy z ciekawości, bo sięgają po nie koledzy, inni dlatego, że wydaje im się, że to taki silniejszy napój energetyczny. Jeszcze inni są spokojni, bo uważają, że dopalacze są bezpieczne – można je kupić w sklepie, internecie, mają fajne etykiety i nazwy.
Część z nich uważa, że dopalacze tylko wzmacniają coś, co człowiek już ma. Dodają szybkości, radości, pewności siebie, zwiększają możliwości uczenia się.

Dopalacze powinny być nazywane narkotykami – substancjami, które działają na mózg człowieka i zaburzają jego świadomość.
Niebezpieczeństwo tkwi głównie w tym, iż do odurzania się używane są substancje, które nie są do końca zbadane naukowo. Niewiele wiadomo o wpływie tych substancji na organizm i psychikę, o właściwościach uzależniających i o negatywnych skutkach długotrwałego zażywania.

Przyjemne stany, które dopalacze wywołują trwają krótko, szybko znikają.
Czasem działają wyciszająco, czasem pobudzająco. Mogą wywołać stany lękowe, rozdrażnienie, senność, zaburzenia psychiczne. Czasem powodują zaburzenia oddychania, zaburzenia akcji serca, problemy z oddychaniem i inne dolegliwości.
W wyniku zatrucia dopalaczami wielu ludzi straciło życie.

 

CZY DOPALACZE SĄ LEGALNE?


Nie wolno ich sprzedawać do spożycia. Są jednak tworzone i sprzedawane tak, by ominąć prawo. Kiedy zakazana zostaje sprzedaż pewnych związków chemicznych, szybko pojawiają się inne, nowe. Na etykietach jest informacja, że produkty te nie nadają się do spożycia, są sprzedawane jako produkty kolekcjonerskie.


CO MOŻE NIEPOKOIĆ W ZACHOWANIU DZIECKA?


Nadmierna nerwowość i napięcie, nagłe zmiany: nowy styl ubierania, mówienia, pogarda dla dotychczasowych wartości, tajemniczość, telefony oraz smsy o dziwnych porach, łamanie reguł, oschłość albo gwałtowne ożywienie, dziwne zachowania, obwinianie rodziców, manipulowanie uczuciami, nowe przedmioty, jakimi dziecko się otacza, pudełeczka, małe torebki itp.…

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?


• Ogólnopolski Telefon Zaufania – Narkomania 801 199 990,
czynny codziennie wgodzinach 16 – 21


• Wojewódzki Ośrodek Zapobiegania i Leczenia Uzależnień
Katowice, ul. Powstańców 31 tel.32 209 11 81


• Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii
Katowice, ul Młyńska 21 tel.32 206 82 17


• Towarzystwo Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”
Katowice, ul Młyńska 21/23 tel.32 253 83 46


Opracowano na podstawie publikacji:
www.centrumprofilaktyki.org.pl
www.odsłona piekła.pl
www.dopalaczeinfo.pl