Dni i święta nietypowe

Opublikowano: wtorek, 18, maj 2021

Europejski Dzień Morza i Światowy Dzień Pszczół

20 Maja obchodzimy Europejski Dzień Morza.

Podczas tego święta podkreślane jest znaczenie morza w życiu mieszkańców Europy, a podczas licznych konferencji i warsztatów debatuje się nad problemami gospodarki morskiej. Czy wiecie, że mórz „europejskich” jest ponad 20? Kiedy myślimy Polska, od razu kojarzymy Bałtyk. Jest to morze śródlądowe, łączące się z morzem Północnym. Kochamy nasze morze ale musimy pamiętać, ze działalność człowieka – zanieczyszczanie i ocieplenie klimatu, wyrządzają ogromne szkody w środowisku. Cierpią zwierzęta – zagrożone wyginięciem i umierające od ton plastiku – spożywają je lub zaplątują się w nie, a na skutek braku tlenu, szerzą się bakterie produkujące siarkowodór. Dlatego musimy pamiętać, żeby dbać o naturę i starać się robić wszystko aby nie szkodzić!!! Morze, to oczywiście również miejsce gdzie lubimy odpoczywać, podziwiać piękne widoki, zbierać muszle czy kawałki bursztynu, korzystać z kąpieli, wygrzewać się na słońcu i oglądać jego spektakularne wschody i zachody. Cieszmy się pięknymi morzami Europy.

20 Maja, to również Światowy Dzień Pszczoły.

Z okazji dnia tych pożytecznych owadów postanowiliśmy przypomnieć Wam jak bardzo są one ważne oraz jak można je chronić.

Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 50 milionów lat. Odpowiedzialne są za zapylanie roślin uprawnych, zapewniają dobrą jakość owoców i warzyw, podnoszą wydajność upraw oraz dzięki ich pracy rośliny produkują niezbędny dla nas tlen.

Dalej uważasz, że pszczoły nie są pożyteczne? Spójrz na poniższe uprawy, które bez nich by nie istniały!

Agrest, ananas, arbuz, awokado, bakłażan, banan, borówki, bób, brokuł, brukselka, brzoskwinia, cebula, cukinia, cytryna, czarne jagody, czereśnie, czosnek, dynia, fasola, grejpfrut, groch, gruszka, gryka, herbata, jabłka, jeżyny, kabaczek, kakaowiec, kalafior, kapusta, kawa, maliny, mandarynka, marchew, melon, morele, ogórek, papryka, pietruszka, pomarańcza, pomidor, porzeczki, poziomki, rzeżucha, rzodkiewka, seler, słonecznik, szczypiorek, śliwki, truskawki, winogrono, wiśnie, żurawina.

Już wiesz, dlaczego nie wolno zabijać tych pożytecznych owadów, ale czy wiesz, jak je chronić i jak o nie dbać? Poniżej postaramy Ci się przedstawić kilka sposobów.

Postaraj się wybierać produkty rolnictwa ekologicznego, ponieważ ich produkcja nie zagraża pszczołom i jest przyjazna środowisku.
Sadź rośliny miododajne, które dostarczają nektaru i pyłku, dzięki czemu pszczoły będą miały co zbierać podczas lata, wiosny i jesieni.
Jeśli możesz, pozostaw część swojego ogrodu dziką i naturalną, gdzie pszczoły będą mogły swobodnie założyć gniazdo.
Postaw na parapecie miseczkę z wodą.
Nie wypalaj liści i traw. Stanowią miejsce gniazda dla wielu owadów!

Wszystkim, którzy przesłali nam swoje zdjęcia morza i pszczół, które możecie tutaj zobaczyć, serdecznie dziękujemy!!!!!

Samorząd Uczniowski