100. ROCZNICA WYBUCHU III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

Opublikowano: poniedziałek, 03, maj 2021

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie. Było skutkiem niekorzystnego dla Polski podziału Górnego Śląska po plebiscycie, z marca 1921 roku. Na czele powstania stanął Wojciech Korfanty, a siedziba władz powstańczych mieściła się w budynku dzisiejszego VI LO im. J. Długosza w Szopienicach. Po dwóch miesiącach walk, mimo militarnej porażki, Polska wywalczyła znacznie lepszy podział Górnego Śląska, zyskując większość kopalń, hut i zakładów przemysłowych. Tereny te oficjalnie wróciły do Polski w czerwcu 1922 roku.

“Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”

Józef Piłsudski

Uczniowie klasy 5a wraz z wychowawczynią, w imieniu całej społeczności naszej szkoły uczcili bohaterów sprzed 100 lat. Zapalili znicze oraz złożyli kwiaty pod Pomnikami: Powstańców Śląskich, Jerzego Ziętka i Wojciecha Korfantego oraz na grobach Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera.

Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

Fotoram.io 1