Spotkanie w ramach realizacji projektu „Być jak Ignacy”

Opublikowano: poniedziałek, 19, marzec 2018

Kolejnym blokiem zajęć realizowanym podczas zajęć świetlicowych w programie edukacyjnym „Być jak Ignacy”, było poznanie życiorysu oraz dokonań wybitnej polskiej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla – Marii Skłodowskiej-Curie.
Podczas czterech poznaliśmy oraz nauczyliśmy się wiele ciekawych rzeczy związanych z pracą chemika.


Dzięki zabawie ruchowej, poznaliśmy z czego zbudowane są pierwiastki, jaki jest skład atomów - najpierw podzieliliśmy się na protony, neutron i elektrony, by później tworzyć poszczególne pierwiastki takie jak tlen, wodór, hel, potas itp. Pani Oliwia pokazała nam eksperyment jak bez pomocy pompki można napompować balon. Otóż na skutek połączenia octu z sodą, w plastikowej butelce, wytwarza się dwutlenek węgla, który pompuje balonik.
Z kolei Pani Ania zapoznała nas z tematem promieniowania oraz przygotowała mnóstwo zabaw, dzięki którym tajemniczy świat fizyki i chemii stał się dla nas choć na chwilkę bliższy. Gra w skojarzenia pozwoliła odkrywać pary takich samych obrazków, przedstawiającym różne zjawiska fizyczno-chemiczne.
Z kolei podczas zabawy „Ruchome laboratorium”, uczniowie w grupach mieli za zadanie odnaleźć ukryte obrazy rentgenowskie.
Podczas zajęć łączymy naukę z zabawą, w niestandardowy sposób poznajemy tajniki nauk. Korzystając z filmów dydaktycznych możemy zwizualizować zjawiska fizyczne, czasem trudne do zrozumienia.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny blok zajęć. Ciekawe z kim tym razem się spotkamy...?