Organizacja pracy świetlicy

ZAŁOŻENIA OGÓLNE:

1. Czas pracy świetlicy szkolnej: 6:30 – 16:30.
  2. Zajęcia prowadzone są w grupach opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznych przez nauczycieli z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym.
  3. Kontakt kierownika czy nauczyciela z rodzicami/opiekunem prawnym odbywa się poprzez rozmowy indywidualne, kontakt telefoniczny oraz odnotowywany jest w  dziennikach.
  4. Wyjścia na boisko szkolne uzależnione są od warunków atmosferycznych oraz organizacji pracy szkoły.
  5. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do przekazania nauczycielom świetlicy wszelkich uwag i zmian dotyczących dziecka.
  6. Rodzice/prawni opiekunowie zobowiązani są do zapoznania się z obowiązującymi  zasadami pobytu dziecka w  świetlicy.

ZADANIA ŚWIETLICY:

1. Organizowanie pomocy w nauce, tworzenie warunków do samodzielnej pracy umysłowej.
  2. Organizowanie gier i zabaw ruchowych oraz innych form aktywności fizycznej (w pomieszczeniach i na powietrzu), mających na celu wspomaganie właściwego rozwoju fizycznego.
  3. Organizowanie zajęć sprzyjających ujawnianiu oraz rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień.
  4. Stwarzanie warunków do uczestnictwa w kulturze oraz kształtowanie nawyków kultury życia codziennego.
  5. Upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej, kształtowanie nawyków higieny, czystości oraz dbałości o zachowanie zdrowia.
  6. Rozwijanie samodzielności i samorządności.
  7. Współdziałanie z rodzicami uczniów uczęszczających do świetlicy.

DOKUMENTACJA ŚWIETLICY:

W świetlicy prowadzona jest następująca dokumentacja:

1. Roczny plan pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej.
  2. Dzienniki zajęć (jeden na wychowawcę).
  3. Roczne sprawozdania z pracy świetlicy.
  4. Karta zapisu  dziecka do świetlicy szkolnej oraz zasady pobytu.
  5. Oświadczenie o zatrudnieniu rodziców.
  6. Zeszyt spóźnień.
  7. Ewidencja obecności.
  8. Strona internetowa  - szkolna (systematycznie uzupełniana).

System oceniania zachowania i pracy uczniów w świetlicy szkolnej

Wraz z początkiem  roku szkolnego 2011/2012 kontynuujemy stosowanie systemu motywowania do pracy i właściwego zachowania uczniów przebywających w świetlicy szkolnej.
Ma on na celu wzmacnianie postaw i zachowań pozytywnych i eliminowanie zachowań negatywnych.

Zachowania pozytywne:

• włączanie się w działalność świetlicy - udział w zajęciach, konkursach, grach i zabawach,
  • kulturalne zachowania: używanie „magicznych słów”- proszę, dziękuję, przepraszam,
  • włączanie się w akcje świetlicowe,
  • pomoc kolegom i koleżankom, zwłaszcza słabszym i młodszym
  • pomoc wychowawcy,
  • dbałość o porządek w sali świetlicowej, pomoc w sprzątaniu
  • wzbogacanie świetlicowego zbioru zabawek i gier,
  • chętne pełnienie dyżurów świetlicowych.

Zachowania negatywne:

• niekoleżeńskość, brak pomocy kolegom i koleżankom,
  • niekulturalny sposób odzywania się - krzyczenie, niewłaściwe słownictwo, bójki,
  • brak dbałości o porządek wokół siebie, bałaganiarstwo,
  • wyjście ze świetlicy bez powiadomienia wychowawcy
  • niszczenie świetlicowego zbioru zabawek i gier lub rzeczy należących do kogoś innego, zabranie czyjejś rzeczy,
  • kłamstwo, oszustwo,
  • brak reakcji na prośby i polecenia wychowawcy.

Za każde zachowanie pozytywne dzieci będą otrzymywały plusy, które będą zapisywane na indywidualnej karcie. Istnieje również możliwość otrzymania plusów, za inne działania np.: za wygranie konkursu świetlicowego lub zachowanie, które było przykładem dla innych.
Za zachowania negatywne dzieci otrzymują minusy - jeden minus eliminuje plus.  Pod koniec bieżącego roku szkolnego wyłonimy zwycięzców - zdobywców największej ilości „plusików”  - którzy otrzymają dyplomy i nagrody.

ZAPRASZAMY DO ZABAWY !!!

pdfkarta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej
pdf  oświadczenie o zatrudnieniu