Aktualności biblioteczne - październik 2018

W dniach 12 – 14 października w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwały 4 Śląskie Targi Książki. Prócz spotkań z autorami w programie znalazły się wystawy, warsztaty i akcje literackie. Spora część tych dodatkowych atrakcji skierowana była do dzieci i młodzieży. I tak Andrzej Żak polecał nieco starszym dzieciom swoją „Kasztankę”, historię pewnego bardzo wyjątkowego konia, który odegrał swoją rolę w historii Polski. Była to premiera tej książki. Można oczywiście było uzyskać autograf.

IMG 0055

Dariusz Rekosz, autor wielu poczytnych książek prowadził warsztaty dla dzieci opowiadając o historii pisma oraz istniejących alfabetach.

IMG 0056

Jeżeli ktoś w świecie książek czuł się zagubiony, to na targach mógł spotkać specjalistów, pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy w Czytelni pod Sówką polecali najlepsze książki dla młodych czytelników.
Trwał również Ostry Dyżur Literacki – porady czytelnicze dla młodszych i trochę starszych dzieci.

IMG 0057

Na targach uświetniono także  rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości albumem „Polska 100 lat”. Temu wydarzeniu towarzyszyła dyskusja, w której wzięli udział m. in. : prof. Michał Kleiber i prof. Jerzy Bralczyk.

IMG 0058

Organizowane już po raz czwarty Śląskie Targi Książki świadczą o tym, że lubimy czytać, czekamy na nowe pozycje literackie i na możliwość spotkania z ulubionymi autorami.
Październik w bibliotece szkolnej rozpoczął się od przystąpienia uczniów do dwóch konkursów. Pierwszy z nich to „Konkurs plastyczny na zakładkę do książki” obejmujący całą społeczność uczniowską. Mogą wziąć w nim udział wszyscy, którzy dostarczą do biblioteki lub nauczyciela plastyki gotową zakładkę zaprojektowaną i wykonaną samodzielnie. Na pracę czekamy do końca listopada.
Zaś uczniowie klas drugich i trzecich zbierają naklejki z Gangu Słodziaków na specjalne mini – albumy. Za każde10 minut głośnego czytania potwierdzone podpisem rodzica dziecko otrzymuje jedną naklejkę. Akcja ta zainicjowana przez Jeronimo Martens, właściciela sieci sklepów Biedronka służyć ma wyrobieniu codziennego nawyku czytania.

W dniu 18 i 26 października uczniowie klasy V c i V b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia 11. Tematem warsztatów była sztuka komiksu. Podczas zajęć pt.: „Wszyscy jesteśmy osiołkami, czyli co robić z komiksem?” dzieci doskonale bawiły się tworząc własne komiksy., a wykonane prace mogli zabrać ze sobą do szkoły.

IMG 0061

IMG 0062