Aktualności biblioteczne październik - grudzień 2019
24 październik 2019
W nowym roku szkolnym kontynuujemy współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną. Pierwszymi proponowanymi zajęciami były warsztaty czytelnicze „W Stumilowym Lesie”, w których wzięli udział uczniowie klasy 2a. Podczas warsztatów dzieci wraz z opiekunami zaprojektowali grę planszową związaną tematycznie z Kubusiem Puchatkiem.
5 listopada 2019
Na przełomie miesiąca października i listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania, podczas którego uczniowie zmagali się z wierszami „łamiącymi języki”, a zalecanymi do pracy w szkole przez Polskie Towarzystwo Logopedyczne. W turnieju wzięło udział 21 uczestników. Jury wyłoniło laureatów konkursu „Banialuki do zabawy i nauki” w dwóch kategoriach. W grupie dzieci młodszych najlepiej zaprezentowały wylosowane wiersze Aleksandra Marzec i Dominika Drąg z klasy 3b. Laureatami w starszej grupie wiekowej zostali Oskar Juda, Igor Sobolew i Szymon Sznura z klasy 5a. Zwycięzcy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
28 listopada 2019
Na imprezę z okazji Andrzejek zaprosiła nas MBP filia 11. Tym razem były to dzieci z klasy 2b . Podczas zajęć zapoznaliśmy się ze zwyczajami i obrzędami andrzejkowymi. Była również okazja do powróżenia sobie w trakcie różnych zabaw.
6-8 grudnia 2019
Już po raz piąty w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyły się Śląskie Targi Książki. To cykliczne wydarzenie literackie wpisało się już w kulturę naszego regionu. Wystawcy mogli pochwalić się bogatą ofertą książek dla dzieci i młodzieży. Gośćmi specjalnymi byli w tym roku m.in. Michał Rusinek, Mikołaj Marcela, Dariusz Rekosz, Agnieszka Frączek czy Marta Guzowska.
Poniżej młodzi czytelnicy w kolejce po autograf do Agnieszki Frączek.
Dariusz Rekosz opowiada o swoich książkach:
Chętni skorzystali z Ostrego Dyżuru Literackiego, czyli poradni książkowej, żeby czytanie nie było nudne.
Na stoiskach czytelnicy znaleźli powieści obyczajowe i przygodowe, fantastykę, poradniki i komiksy oraz wiele innych ciekawych książek.
W trakcie trzydniowych targów organizowano liczne spotkania z autorami. Nasi uczniowie wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Martą Guzowską, której książki są chętnie przez nich czytane.
Aktualności - marzec 2019
1 marca 2019
Marzec to czas zajęć w MBP przeznaczony dla starszej grupy wiekowej naszych uczniów.
I tak w dniu 1 marca przeprowadzone zostały warsztaty czytelnicze poświęcone literaturze fantasy, tematem których była powieść J.R.R. Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. W trakcie zajęć o zagadkowym tytule „Tam i... bez powrotu” uczniowie klasy 6 a zapoznali się z treścią utworu i bohaterami występującymi w powieści rozwiązując szereg pytań testowych, zadań literackich i łamigłówek. Dowiedzieli się również o ciekawostkach biograficznych z życia autora oraz innych utworach, które napisał Tolkien.
8 marca 2019
Kolejnymi zajęciami, w których uczestniczyli szóstoklasiści były warsztaty literackie pt.: „Od Robin Hood'a do hrabiego Olafa”. Tym razem rzecz była o powieściach przygodowych, po które równie chętnie sięga młodzież. W trakcie tych zajęć wspólnie z opiekunami próbowaliśmy tworzyć literackie portrety rzezimieszków występujących w prezentowanych powieściach.
13 marca 2019
W dniach 3-30 marca 2019 już po raz trzeci odbywało się z inicjatywy wydawnictwa Akapit Press Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady. W tym czasie biblioteki, szkoły i ośrodki kultury w całej Polsce miały okazję na chwilę zamienić się w Jeżyce, gdzie rozgrywają się powieściowe losy rodziny Borejków autorstwa Małgorzaty Musierowicz. My również uczestniczyliśmy w tej imprezie 13 marca. Uczniowie klasy 5 b zamienili się w płynnie czytających lektorów fragmentów wybranych książek z całego cyklu Jeżycjady. Impreza zakończyła się wędrówką po mapie Poznania śladem rodziny Borejków.
Aktualności styczeń - luty 2019
11 stycznia 2019
W bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski, którego uczestnikami byli uczniowie klas piątych. Konkurs był trzecią edycją organizowanego corocznie turnieju recytacji „wierszyków łamiących języki”. W tym roku to konkurs pt.: „Jedna literka, a zmiana wielka”. Uczniowie zmagali się z tekstami m. in. takich autorów jak: Małgorzata Strzałkowska, Kalina Jerzykowska czy Agnieszka Frączek.
Laureatami zostali:
1 miejsce - Zuzanna B. kl. V c
2 miejsce - Antonina K. kl. V c
3 miejsce - Agata K. kl. V b
Aktualności listopad – grudzień 2018
13 listopada
„A wiecie, że mój stary to był w powstaniu?” - taki tytuł nosiły zajęcia literackie, które odbyły się w MBP filia 11. Uczniowie klasy Va byli uczestnikami warsztatów poświęconych powieści Pawła Beręsewicza „Tajemnica człowieka z blizną”, książce o rodzinnych tajemnicach ukrywanych przed 12 – letnim Jaśkiem, który w końcu sam postanawia dotrzeć do prawdy: skąd u mężczyzny tak blisko z nim spokrewnionego pod bujną brodą znalazła się duża blizna. Wyobraźnia podsuwa bohaterowi różne rozwiązania. W trakcie warsztatów nasi uczniowie próbowali pomóc Jaśkowi rozwiązać tę zagadką.
21 listopada
Uczniowie klasy Ib odwiedzili również Miejską Bibliotekę Publiczną, aby zapoznać się z czasopismami dla dzieci. Spośród wielu tytułów spodobał się im najbardziej „Świerszczyk”, który jest wydawany od 1945 roku. Tytuł wymyśliła pisarka Ewa Szelburg – Zarembina. Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w czasie wojny – ciepła rodzinnego domu. Kiedyś Świerszczyk zastępował podręczniki. Dziś ukazuje się w wydawnictwie edukacyjnym i wciąż pomaga dzieciom w nauce czytania i rozwijaniu wyobraźni.
22 listopada
Młodzież z klasy VIIIa uczestniczyła w Turnieju Językowych Gier Planszowych w filii MBP na ul. Krzyżowej. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w takich grach jak : scrabble, boggle, domino, scriba czy rummikub. Wszyscy bawiliśmy się doskonale podczas dwugodzinnych potyczek słowotwórczych.
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny na zakładkę do książki. Na konkurs wpłynęło 89 prac. Jury rozpatrywało prace w dwóch kategoriach: zakładki nietypowe i zakładki tradycyjne.
W kategorii zakładek nietypowych laureatami zostali:
1 miejsce – Krystian Woźniak V c
2 miejsce – Olimpia Szczepańska II a
3 miejsce – Antonina Pavliuchenko II c
Wyróżnienia (w kolejności alfabetycznej)
Ada Bogusławska II a
Franciszek Jantosz II a
Igor Karczewski II b
W kategorii zakładek tradycyjnych:
1 miejsce – Zuzanna Bogus V c
2 miejsce – Zuzanna Drapacz V a
3 miejsce – Joanna Król II a
Wyróżnienia (w kolejności alfabetycznej)
Maja Kozłowska II b
Aleksandra Marzec II b
Alicja Latacz II a
Laureatom wręczono nagrody, a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy.
Gratulujemy!!!
Aktualności biblioteczne - październik 2018
W dniach 12 – 14 października w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym trwały 4 Śląskie Targi Książki. Prócz spotkań z autorami w programie znalazły się wystawy, warsztaty i akcje literackie. Spora część tych dodatkowych atrakcji skierowana była do dzieci i młodzieży. I tak Andrzej Żak polecał nieco starszym dzieciom swoją „Kasztankę”, historię pewnego bardzo wyjątkowego konia, który odegrał swoją rolę w historii Polski. Była to premiera tej książki. Można oczywiście było uzyskać autograf.
Dariusz Rekosz, autor wielu poczytnych książek prowadził warsztaty dla dzieci opowiadając o historii pisma oraz istniejących alfabetach.
Jeżeli ktoś w świecie książek czuł się zagubiony, to na targach mógł spotkać specjalistów, pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy w Czytelni pod Sówką polecali najlepsze książki dla młodych czytelników.
Trwał również Ostry Dyżur Literacki – porady czytelnicze dla młodszych i trochę starszych dzieci.
Na targach uświetniono także rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości albumem „Polska 100 lat”. Temu wydarzeniu towarzyszyła dyskusja, w której wzięli udział m. in. : prof. Michał Kleiber i prof. Jerzy Bralczyk.
Organizowane już po raz czwarty Śląskie Targi Książki świadczą o tym, że lubimy czytać, czekamy na nowe pozycje literackie i na możliwość spotkania z ulubionymi autorami.
Październik w bibliotece szkolnej rozpoczął się od przystąpienia uczniów do dwóch konkursów. Pierwszy z nich to „Konkurs plastyczny na zakładkę do książki” obejmujący całą społeczność uczniowską. Mogą wziąć w nim udział wszyscy, którzy dostarczą do biblioteki lub nauczyciela plastyki gotową zakładkę zaprojektowaną i wykonaną samodzielnie. Na pracę czekamy do końca listopada.
Zaś uczniowie klas drugich i trzecich zbierają naklejki z Gangu Słodziaków na specjalne mini – albumy. Za każde10 minut głośnego czytania potwierdzone podpisem rodzica dziecko otrzymuje jedną naklejkę. Akcja ta zainicjowana przez Jeronimo Martens, właściciela sieci sklepów Biedronka służyć ma wyrobieniu codziennego nawyku czytania.
W dniu 18 i 26 października uczniowie klasy V c i V b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia 11. Tematem warsztatów była sztuka komiksu. Podczas zajęć pt.: „Wszyscy jesteśmy osiołkami, czyli co robić z komiksem?” dzieci doskonale bawiły się tworząc własne komiksy., a wykonane prace mogli zabrać ze sobą do szkoły.
Aktualności biblioteczne - archiwum
Aktualności biblioteczne - maj - czerwiec 2018:
9 maja 2018
Uczniowie klasy III b wzięli udział w zajęciach czytelniczych w MBP filia 11, których tematem były „Gwiezdne wojny na słowa”.
10 maja 2018
W tym dniu, również w bibliotece filia 11 przeprowadzono warsztaty poświęcone książkom. Uczniom starszej grupy wiekowej z klasy IV a przedstawiono prezentację multimedialną „O tym, jak filmy zmieniają książki, czyli papier czy ekran?”.
16 maja 2018
W bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy „Baśniowy świat pana Kleksa” skierowany do klas IV. W zmaganiach czytelniczych wzięło udział 62 uczniów. Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce - Zuzanna Bogus IV c
2 miejsce - Katarzyna Krywult IV c
3 miejsce – Jadwiga Jankowska IV c
Wyróżnienia:
Hanna Prażuch IV b
Małgorzata Lemanowicz IV b
Maksymilian Polgar IV a
Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy pamiątkowe.
7 czerwca 2018
W SP 12 w Katowicach odbył się Turniej Wiedzy „O psie, który jeździł koleją, czyli zwiedzamy Włochy śladami psa Lampo”. Naszą szkołę reprezentowała dwuosobowa drużyna z klasy III a w składzie: Maria Witańska i Michał Strychalski, która zajęła 5 miejsce. Gratulujemy!
8 czerwca 2018
Dziewczęta z klasy V b: Anna Gwizdak, Alicja Pazur i Marta Strychalska wzięły udział w Międzyszkolnym konkursie literackim „Lego Ergo Sum 3”. Trzecia edycja odbyła się pod hasłem „Z Rickiem Riordanem w dziewięciu Światach Yggrasila”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas V – VII ze szkół podstawowych z całego województwa tak więc konkurencja była duża i niestety, nie znaleźliśmy się wśród laureatów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy.
9 czerwca 2018
Pod hasłem „Rzeczpospolita Czyta” Miejska Biblioteka Publiczna organizowała w tym dniu Noc Bibliotek 2018. Filia nr 11 na ul. Grażyńskiego zapraszała na Literacki Survival młodzież szkolną w wieku 10 – 14 lat. W grze literackiej wzięli udział również uczniowie SP 36. Dzieci bawiły się doskonale podczas: „Pikniku w Pustyni i w Puszczy”, „Alei Złoczyńców” i „Labiryntu w Jeżycach”.
13 czerwca 2018
Tego dnia w filii 11 gościem był pisarz i poeta Jarosław Mikołajewski. W spotkaniu autorskim wzięli udział uczniowie klasy IV b. Temat spotkania dotyczył, bardzo ważnego dla współczesnej Europy, problemu uchodźców. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały fragmentów książki „Wędrówka Nabu' czytanych przez autora. Pojawiło się szereg pytań zadanych J. Mikołajewskiemu przez naszych uczniów., na które w bardzo przystępny sposób uzyskano odpowiedź. Trzeba zaznaczyć, że pan Mikołajewski nawiązał doskonały kontakt z młodymi czytelnikami.
Aktualności biblioteczne - kwiecień 2018:
4 kwietnia 2018
Uczniowie klasy VII b wybrali się do MBP filia 1, gdzie tym razem zaproponowano im zajęcia mające na celu kształtowanie umiejętności recenzowania książek. Zajęcia pt. „Autorzy przy tablicy, czyli kilka słów o ocenianiu książek” spotkały się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Po obejrzeniu ciekawej prezentacji multimedialnej uczniowie przygotowywali swoje własne wystąpienia. Po uprzednio opracowanych mini – prezentacjach w grupach wytypowana osoba przedstawiała wybraną powieść. Polegało to na ocenie oraz zachęcie do przeczytania prezentowanej książki.
26 kwietnia 2018
Uczennice klasy V b: Anna Gwizdak, Alicja Pazur i Hanna Sanetra wzięły udział w VIII Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym „Znam moje lektury”. Zakres tematyczny konkursu obejmował dwie powieści: „Feliks, Net i Nika” Rafała Kosika oraz „Baśniobór” Brandona Mulla. W konkursie, który miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 9 w Katowicach, uczestniczyło pięć zespołów z katowickich szkół podstawowych. Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy - to test pisemny, drugi – wylosowane pytania ustne, trzeci – ustna prezentacja wybranej powieści. Uczniowie pracowali w grupach. Nasze dziewczęta wywalczyły drugie miejsce. Gratulujemy!!!
27 kwietnia 2018
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w swojej ofercie edukacyjnej proponuje uczniom z najmłodszej grupy wiekowej warsztaty literackie oparte na znanych baśniach. W kwietniu z klasą I b wzięliśmy udział po raz drugi w cyklu „Podróże z bohaterami bajek”. Tematem była baśń „Żywa woda”.
Aktualności biblioteczne - luty - marzec 2018:
12 lutego 2018
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci młodszych „Bohaterowie naszych lektur”. Na konkurs wpłynęło 17 prac z których wybrano najlepsze. Oceniano technikę plastyczną, pomysł, staranność oraz samodzielne wykonanie pracy. Laureatami zostali:
Roksana Złąmańczuk III c
Michał Szreter I b
Aleksandra Marzec I b
21 lutego 2018
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 11 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagało się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Obchody tego święta uczciliśmy wyjściem do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, gdzie uczestniczyliśmy z klasą VII a w warsztatach literackich „Mądrej głowie dość dwie słowie... czyli frazeologizmy dla każdego”.
5 marca 2018
Uczniowie klasy I b wzięli udział w zajęciach czytelniczych w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Temat zajęć to „Zimowe wróżki” Ewy Szelburg – Zarembiny z cyklu „Podróże z bohaterami bajek”. Podczas spotkania dzieciom zaprezentowano film animowany, a po projekcji wszyscy uczestniczyli w grach edukacyjnych i zabawach literackich.
6 marca 2018
Klasa IV b odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną filia 11 na ul. Grażyńskiego. Tematem zajęć były „Nie tylko słowa, czyli jak się robi komiks”.Tym razem uczniowie zapoznali się z historią komiksu oraz tytułami kultowych wydań tego gatunku. Dzieci miały również możliwość przejrzenia i wypożyczenia komiksów, jakimi dysponuje biblioteka publiczna.
8 marca 2018
Kolejna wizyta najmłodszych uczniów w filii nr 11. W trakcie zajęć „Odnaleźć się wśród książek” klasa I a zapoznała się z pracą i zasobami książkowymi biblioteki. Były to zajęcia adresowane do najmłodszych dzieci rozpoczynających swoją przygodę z książką.
19 marca 2018
Ogólnopolska Akcja Czytania Jeżycjady
W dniach 1 marca – 30 kwietnia odbywa się Ogólnopolska Akcja Czytania Jeżycjady II Małgorzaty Musierowicz. Jeżycjada ma już 22 tomy. Można ją czytać wszędzie. Losy rodziny Borejków można poznawać chronologicznie lub na wyrywki. Wydawnictwo Akapit Press wydało w marcu kolejny tom serii pt. „Ciotka Zgryzotka”. Zachęcamy wszystkich do przeczytania!
Uczniowie naszej szkoły z klasy VI b wzięli udział w akcji, do której zgłosiła się Miejska Biblioteka Publiczna.
20 marca 2018
W bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski dla klas IV „Gimnastyka dla języka”. W konkursie wzięło udział 25 uczestników. Po wylosowaniu utworu i przygotowaniu się czwartoklasiści czytali wiersze takich autorów jak: Małgorzata Strzałkowska, Kalina Jerzykowska, Agnieszka Frączek. Wiersze m. in. z serii „Na końcu języka” zalecane są przez Polskie Towarzystwo Logopedyczne do doskonalenia prawidłowej wymowy. Są one również okazją do zabaw językowych. Te zabawy słowem i dźwiękiem zawierają często wyrazy dla niektórych, śmieszne, dziwne i nietypowe. Uczniowie podczas konkursu doskonale poradzili sobie z tymi trudnymi tekstami. Poziom konkursu był wysoki.
Laureatami zostali:
1 miejsce Mikołaj Korzeniowski IV a
2 miejsce Zofia Łęczycka IV a
3 miejsce Magdalena Holik IV b
Wyróżnienia:
Zuzanna Bogus IV c
Zuzanna Drapacz IV a
Hanna Prażuch IV b
Paulina Syrzysko IV c
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody i dyplomy.
Aktualności biblioteczne - styczeń 2018:
5 – 15 stycznia
W tych dniach odbyło się wprowadzenie uczniów klas pierwszych do biblioteki połączone z Pasowaniem na czytelnika. Dzieci najmłodszego rocznika zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki. Zostały zaznajomione z regulaminem wypożyczeń i warunkami udostępniania księgozbioru. Wszyscy uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, że będą szanować książki i systematycznie czytać. Na pamiątkę dzieci otrzymały Akty Pasowania i zakładki do książek.
8 stycznia
Uczniowie klasy I b udali się z wizytą do Miejskiej Biblioteki Publicznej filia 11. Temat zajęć to - „Odnaleźć się wśród książek”.
23 stycznia
Klasa V a uczestniczyła w zajęciach czytelniczych poświęconym opowiadaniom z dreszczykiem „My się lubimy trochę bać”.
Aktualności biblioteczne - grudzień 2017:
4 grudnia
Uczniowie klasy 7a wzięli udział w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną Filia 11. Temat zajęć to „Adaptacje filmowe i ekranizacje. Książki na wielkim ekranie”.
14 grudnia
W tym dniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej odbył się międzyszkolny konkurs czytelniczy „Homo Viator – szlakiem Odyseusza”. Uczniowie naszej szkoły znaleźli się wśród laureatów. I tak 3 miejsce w tym konkursie zajęła Alicja Pazur. Wyróżniona została Anna Gwizdak. Obie dziewczynki z klasy 5b. Gratulujemy!
15 grudnia
Uczniowie klasy 5b zostali zaproszeni na zajęcia do MBP na ulicy Grażyńskiego. Tematem zajęć były „Opowiadania z dreszczykiem. My się lubimy trochę bać”. Podczas lekcji dzieci zapoznały się z kultowymi książkami tego bardzo popularnego obecnie gatunku.
Aktualności biblioteczne listopad 2017:
7 listopada 2017
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy „Przygody Tomka Sawyera”. Konkurs skierowany był do uczniów klas piątych. Wzięło w nim udział 21 uczestników.
Po pisemnych zmaganiach oraz dwóch dogrywkach wyłoniono laureatów.
I miejsce - Dawid Szczeszek
II miejsce – Alicja Pazur
III miejsce – Marta Strychalska
Wyróżnienie – Hanna Sanetra
Laureaci otrzymali nagrody oraz dyplomy.
10 listopada 2017
Uczniowie klasy III a i III b wzięli udział w spotkaniu autorskim z pisarką książek dla dzieci i młodzieży Beatą Ostrowicką. Spotkanie odbyło się w ramach Śląskich Targów Książki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Pisarka opowiadała dzieciom o swojej najnowszej książce „Podarunek królowej Jadwigi”, w której przedstawia historię o tym, skąd na ścianie kościoła karmelitów w Krakowie wziął się kamień „Stopka Królowej Jadwigi”. Po spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu polecanej książki (oraz innych tejże autorki) w promocyjnej cenie i wziąć autograf pisarki na stoisku wydawnictwa Literatura.
A tak czytają w naszej szkole uczniowie. Biblioteka jest wypełniona czytelnikami przed lekcjami, podczas przerw oraz po skończeniu zajęć.
Aktualności biblioteczne kwiecień – maj 2017:
6 kwietnia
Uczniowie klasy 6A uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia 11. Temat zajęć to „Trup w bibliotece”. Lekcja poświęcona była powieściom kryminalnym dla młodzieży.
10 kwietnia
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi pracownicy MBP przygotowali imprezę czytelniczą dla uczniów klas młodszych. Wybraliśmy się do biblioteki na ul. Grażyńskiego z dziećmi z klasy 3B. Uczniowie zapoznali się z tradycjami świątecznymi oraz uczestniczyli w ciekawych zabawach i konkursach.
10 maja
W związku z obchodami XIV Tygodnia Bibliotek uczniowie klasy 2A uczestniczyli w zajęciach o tematyce „Biblioteka dobra sprawa – książki czytać to zabawa”. A wszystko to w filii 11.
18 maja
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy „Oto Muminki”. Wzięło w nim udział 18 uczestników z klas 5. Wyróżniono pracę Mateusza Kędziory z klasy 5A.
Przypominamy o konieczności zwrotu lektur oraz wypożyczonych podręczników, z których należy rozliczyć się przed końcem roku szkolnego.
Aktualności biblioteczne - marzec 2017:
14 marca 2017
Uczniowie klasy VI a uczestniczyli w zajęciach czytelniczych przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną filia 11 poświęconym historii komiksu. Temat lekcji „Kultowe komiksy” bardzo zaciekawił dzieci. Wykazały się one znajomością znanych i czytanych historyjek „z dymkami”.
17 marca 2017
Tym razem Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła najmłodszych uczniów naszej szkoły na zajęcia związane z obchodami Światowego Dnia Lasu. Dzieciom została przedstawiona ciekawa prezentacja multimedialna, w trakcie której uczniowie klasy I a zapoznawali się z gatunkami zwierząt i ptaków zamieszkujących tereny leśne. Pierwszoklasiści doskonale poradzili sobie z zagadkami, krzyżówką i rebusami, które otrzymali do rozwiązania w drugiej części zajęć.
29 marca 2017
W tym dniu odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas III uczęszczających do świetlicy szkolnej zorganizowany we współpracy z nauczycielem świetlicy. W konkursie wzięło udział 13 uczestników. Uczniowie losowali tytuły wierszy, a następnie po 10 minutach przygotowania czytali teksty przed komisją. Wiersze tematycznie związane były ze światem zwierząt.
Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce – Hanna Prażuch kl.3 b W. Chotomska.„Bajka o kurze”
2 miejsce – Weronika Wasilewska kl. 3 b. J. Brzechwa „Ryby”
3miejsce – Katarzyna Krywult kl. 3 c J. Papuzińska „Gość”
Wyróżnienia
Zuzanna Bogus kl. 3 c W. Chotomska „Wrony”
Julia Cywińska kl. 3 b W. Chotomska „Chart”
Aktualności biblioteczne - styczeń - luty 2017:
3 stycznia - 1 lutego 2017
Klasa 3a i 3b wzięły udział w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia 11. Tematem spotkania były „Karnawał, zapusty, ostatki”. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach dydaktycznych
9 stycznia 2017
Uczniowie klasy 4a zostali zaproszeni do udziału w zajęciach czytelniczych. Tematem były „Ekranizacje książek dla dzieci”. Lekcja została urozmaicona ciekawą prezentacją multimedialną wciągającą uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Wszystko to odbywało się w MBP
6 lutego i 9 lutego 2017
Z okazji Światowego Dnia Kota dzieci klas z klasy 2a i 2b obchodziły to święto w filii 11. Temat zajęć to „Były sobie kotki dwa”. Zajęcia były dostosowane również dla młodszego rocznika drugoklasistów.
31 stycznia i 2 lutego 2017
W tych dniach w naszej szkole odbyło się „Wprowadzenie uczniów klas pierwszych do biblioteki szkolnej”. Dzieci wraz z wychowawcami przybyli do naszej biblioteki, gdzie zapoznali się ze zbiorami, zasadami wypożyczania książek oraz regulaminem obowiązującym w bibliotece. Uczniowie zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę otrzymali dyplomiki – Akty Pasowania oraz zakładki do książek.
17 lutego 2017
Uczniowie klasy 4b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych poświęconym historii komiksu. Temat lekcji „Kultowe komiksy” bardzo zaciekawił dzieci. Uczniowie wykazali się znajomością znanych i czytanych komiksów.
Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla klas młodszych na „Projekt okładki książki”. Nagrody i wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie:
1miejsce Aleksandra Bańkowska
2 miejsce Małgorzata Lemanowicz
3 miejsce Julia Cywińska
Aktualności biblioteczne - listopad - grudzień 2016:
W miesiącu listopadzie uczniowie klas piątych brali udział w „Mitologicznym konkursie czytelniczym”. W oparciu o przeczytane na lekcjach języka polskiego wybrane mity pochodzące z „Mitologii” Jana Parandowskiego uczniowie wykazywali się wiedzą w trakcie rozwiązywania testów pisemnych. 2 grudnia konkurs został rozstrzygnięty. Wyróżniono trzy najlepsze prace. Nagrody otrzymali: Stanisław Rajm kl. Vb, Jan Witański i Michał Lemanowicz kl. Va. Gratulujemy!
17 listopada kl. Va i 12 grudnia kl. Vs wzięły udział w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia 11. Tematem zajęć były „Ekranizacje książek dla dzieci i młodzieży”. Uczniom przedstawiono interesującą prezentację multimedialną.
16 grudnia kl. Va uczestniczyła w ciekawych zajęciach poświęconym historii książki. Lekcja tematycznie związana była z realizowanym w tym roku przez bibliotekę i nauczyciela języka polskiego projekcie edukacyjnym.
19 grudnia MBP gościła w swoich progach dzieci młodsze z kl. IIc. Tym razem wybraliśmy się na lekcję poświęconą tradycjom świątecznym.
Aktualności biblioteczne - październik 2016:
5 i 7 października uczniowie klasy I a i I b wzięli udział w zajęciach czytelniczych, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna filia 11. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zapoznali się ze zbiorami biblioteki podczas spaceru po placówce. Dzieci miały możliwość obejrzenia różnych rodzajów książek przeznaczonych dla poszczególnych grup wiekowych. Uczestniczyły również w zabawie edukacyjnej rozwiązując rebusy i krzyżówki.
Aktualności biblioteczne - maj - czerwiec 2016:
13 maja 2016
Uczniowie klasy Va wzięli udział w zajęciach czytelniczych organizowanych przez MBP filia 11. Tematem zajęć była „Historia pisma i książki”.
20 maja 2016
Biblioteka szkolna gościła grupę dzieci z Miejskiego przedszkola nr 52. Przygotowano dla nich zajęcia, których tematem była lekcja „Jak wygląda krasnoludek?”.
23 maja 2016
„Droga książki do czytelnika” to temat zajęć czytelniczych, które przygotowała biblioteka szkolna dla grupy przedszkolaków z MP 52.
2 i 7 czerwca 2016
W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywały się obchody XV Tygodnia Głośnego Czytania, do których zostaliśmy zaproszeni. A brali w nich udział uczniowie klasy II a i I b.
Aktualności biblioteczne - kwiecień 2016:
4 kwietnia
Uczniowie klasy Ic odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną filia 11. Przeprowadzone zostały dla nich zajęcia dotyczące Hiszpanii. Dzieci zapoznały się z tradycjami, kulinariami i obyczajowością tego kraju.
7 kwietnia
Grupa uczniów z klasy IVb wzięła udział w kolejnym spotkaniu Klubu Interesującej Książki w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Tym razem dyskutowano nad powieścią Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”.
18 kwietnia
W tym miesiącu MBP filia 11 zorganizowała dla uczniów klas piątych zajęcia czytelnicze poświęcone historii pisma i książki. W spotkaniu wzięła udział klasa Vb.
W kwietniu w MBP rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs plastyczny „Wiosenna pobudka”. Uczennica naszej szkoły z klasy IIc Oliwia Rozwadowska otrzymała wyróżnienie.
Aktualności biblioteczne - marzec 2016:
11 i 16 marca 2016
Uczniowie klasy VI b i IV s w tych dniach odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną filia 11. Odbyły się dla nich zajęcia czytelnicze z okazji Dnia Wikipedii – Czy słowniki i encyklopedie to już przeżytek?
14 marca 2016
W tym dniu odbyło się wprowadzenie uczniów klas pierwszych do biblioteki szkolnej. Pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelnika oraz złożyli uroczystą przysięgę, że będą szanować książki. Każdy z uczniów otrzymał akt pasowania oraz zakładkę do książki.
17 i 18 marca 2016
Uczniowie klasy I b i II b uczestniczyli w lekcji bibliotecznej o tematyce - Tradycje wielkanocne. To wszystko w MBP filia 11.
Aktualności biblioteczne styczeń - luty 2016:
18 stycznia
Grupa uczniów z klasy VI b wzięła udział w cyklicznych spotkaniach Klubu Interesującej Książki w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Tematem tego spotkania była powieść Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i templariusze”.
19 stycznia
Uczniowie klasy VI b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych „Techniki szybkiego czytania, zapamiętywania oraz sporządzania notatek” zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną filia 11.
4 lutego
W tym dniu został rozstrzygnięty, trwający w miesiącu styczniu, konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III „Mój ulubiony bohater literacki”. Wyróżniono prace trzech uczniów. A są to:
Zuzia Kaczkowska kl. I a
Lila Kądziołka kl. I a
Zuzia Bogus kl. II c
Gratulujemy!!!
Aktualności biblioteczne październik - listopad 2015:
22 i 26 października 2015
Uczniowie klasy I a i I c zwiedzili podwoje Miejskiej Biblioteki Publicznej na ulicy Grażyńskiego. Dzieci miały możliwość zapoznania się z księgozbiorem biblioteki oraz wzięły udział w zajęciach na temat: Droga książki do czytelnika.
29 października 2015
Grupa uczniów z klasy IV a wybrała się do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. W Klubie Interesującej Książki przeprowadzono dla nich zajęcia czytelnicze poświęcone powieści Edith Nesbit „Pięcioro dzieci i coś”.
W bibliotece szkolnej gościliśmy grupę przedszkolaków. Były u nas dzieci 3 – 4 letnie z grupy Biedroneczek. Zapoznali się oni z warsztatem pracy i zbiorami biblioteki szkolnej.
6 listopada 2015
Uczniowie klasy IV b wybrali się do MBP Filia 11 na zajęcia o temacie: Umiejętność szybkiego czytania – Poznajemy techniki szybkiego czytania, zapamiętywania oraz sporządzania notatek
6 listopada2015
W tym dniu również został rozstrzygnięty konkurs plastyczny organizowany przez MBP Filia 11
„Moje ulubione zwierzę to...”
Laureaci
II miejsce – Weronika Wasilewska II B
Wyróżnienia
Aleksiej Murashka I B
Mateusz Kuc III B
Agata Kozłowska II B
Aktualności biblioteczne wrzesień – październik 2015:
28 września
Dzień ten obchodzony był jako Dzień Głośnego Czytania. Miejska Biblioteka Publiczna filia 11 zaprosiła uczniów naszej szkoły na obchody tego święta. Wybraliśmy się w gościnne progi biblioteki z dziećmi z klasy 2 b. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z literaturą dla dzieci związaną z Meksykiem.
20 października
Biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie autorskie z pisarzem Waldemarem Cichoniem, autorem książek dla dzieci młodszych. W spotkaniu wzięły udział klasy 2 a, 2 b oraz uczniowie , którzy nie rozpoczęli lekcji i w tym czasie przebywali w świetlicy. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z bohaterem serii książeczek kotem Cukierkiem. Pan W. Cichoń barwnym językiem opowiadał o przygodach opisanych w swoich książkach. Zachęcił również dzieci do przeczytania tych opowiadań. Każdy uczeń miał możliwość uzyskania autografu autora i zakupienia przygód kota Cukierka.
Aktualności biblioteczne kwiecień – czerwiec 2015:
9 kwietnia
Do dnia 9 kwietnia uczniowie klas I – III oddawali prace plastyczne biorące udział w konkursie plastycznym „Moja ulubiona książka”. Na konkurs wpłynęło 15 prac. Wyróżniono pracę ucznia klasy I c Mateusza Hryciuka.
16 kwietnia
Po raz kolejny uczestniczyliśmy w spotkaniu Klubu Interesującej Książki w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Tym razem uczestnikami zajęć była grupa uczniów z klasy VI a. Na zajęciach omawiano zagadnienia związane z powieścią Kornela Makuszyńskiego „Panna z mokrą głową”.
18 maja i 3 czerwca
Uczniowie klasy VI b i V b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia 11. Lekcje odbyły się z okazji Światowego Dnia Unii Europejskiej. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych rzeczy związanych z Unią oraz wzięli udział w interesujących grach i quizach - doskonale przy tym bawili się.
22 maja
Biblioteka szkolna przeprowadziła wśród chętnych uczniów klas czwartych konkurs czytelniczy „Baśniowy świat pana Kleksa”. Najlepiej napisanym testem okazała się praca Mikołaja Milewicza z klasy IV a.
9 czerwca
W ostatnim w tym roku spotkaniu Klubu Interesującej Książki w Pedagogicznej Bibliotece wojewódzkiej wzięły udział uczennice klasy VI c. Tematem spotkania była dawno nieczytana przez uczniów powieść Ewy Nowackiej „Małgosia contra Małgosia”.
Aktualności biblioteczne luty - marzec 2015:
25 luty 2015
Uczniowie klasy Va wzięli udział w spotkaniu Klubu Interesującej Książki w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Tematem tych zajęć była powieść Antoniny Domańskiej „Paziowie króla Zygmunta”. Uczestnicy spotkania zapoznali się z realiami historycznymi ówczesnej epoki przedstawionej w książce i z zainteresowaniem omawiali zagadnienia poruszane w powieści.
26 luty 2015
Tego dnia z wizytą w bibliotece szkolnej była grupa przedszkolaków z Miejskiego Przedszkola nr 52. Dzieci wzięły udział w zajęciach poświęconych bajkowym misiom.
3 marca i 18 marca 2015
Uczniowie klasy VIa i Vb uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia 11. Temat zajęć to : „Kogo teraz czyta młodzież”. Uczniowie zapoznali się z najnowszymi trendami literatury dla młodzieży i poznali najbardziej poczytnych autorów tych książek.
Aktualności biblioteczne styczeń 2015:
12 i 16 stycznia uczniowie klasy VI a i VI b uczestniczyli w zajęciach czytelniczych przeprowadzonych prze MBP filia 11 o tematyce – Gdzie i jak szybko znaleźć potrzebne informacje? Poznajemy funkcje encyklopedii, leksykonu i słownika.
20 stycznia grupa uczniów z klasy VI b wzięła udział w cyklicznych spotkaniach Klubu Interesującej Książki. W trakcie tych zajęć omawialiśmy powieść Tolkiena „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
W dniach 26 – 29 stycznia do biblioteki szkolnej zawitali uczniowie klas pierwszych. Odbyło się uroczyste wprowadzenie pierwszaków w progi biblioteki oraz pasowanie na czytelnika. Dzieci wypożyczyły swoje pierwsze książeczki. Na pamiątkę wizyty w bibliotece uczniowie otrzymali zakładki do książek oraz akty pasowania na czytelnika.
W styczniu odbył się w bibliotece szkolny konkurs mitologiczny. Wszyscy uczniowie klas piątych wzięli w nim udział ( w liczbie 50 uczestników). Po teście konkursowym potrzebna była dogrywka, gdyż nie udało się wybrać laureatów. Po zakończeniu zmagań laureatami zostali:
1 miejsce Wiktoria Stawowczyk
Wyróżnienia
Jakub Twardowski
Przemysław KuklaL
Laureatami są uczniowie klasy V a.
Aktualności biblioteczne listopad– grudzień 2014:
4 listopada, w ramach współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką, odbyło się kolejne spotkanie Klubu Interesującej Książki. Tym razem grupa uczniów z klasy VIc omawiała powieść Doroty Terakowskiej „Władca Lewawu”.
W bieżącym roku szkolnym biblioteka SP 36 wspólnie z nauczycielem języka polskiego przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego „Z Tomkiem Wilmowskim dookoła świata”.Projekt jest realizowany wśród uczniów klasy V i VI. Do tej pory odbył się już cykl zajęć edukacyjnych poświęcony twórczości Alfreda Szklarskiego, w trakcie których omawiano powieści, pisano streszczenia, charakterystyki postaci oraz zapoznawano się z książkami autorstwa tego pisarza podczas wystawki. Uczniowie uczestniczyli również w zajęciach w PBW poświęconym serii książek o Tomku Wilmowskim.
15 grudnia uczniowie klasy V b odwiedzili Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej przy ulicy Francuskiej, gdzie znajduje się przeniesiony z ulicy Jordana gabinet Alfreda Szklarskiego, w którym latami powstawały fascynujące przygody Tomka. Dzieci nie tylko zwiedziły sam gabinet lecz także uczestniczyły w bardzo ciekawych warsztatach.
W grudniu zostały rozstrzygnięte dwa konkursy plastyczne organizowane dla szkół podstawowych miasta Katowice przez MBP filia 11 oraz PBW. Pierwszy z nich dla uczniów klas I -III pt.: „Narysuj mi baranka” nie przyniósł nagród dla naszej szkoły. Za to w drugim mamy laureatów. Mowa tu o konkursie „Odpicuj lektury” dla klas I – VI. I tak nagrody zdobyli:
1 miejsce Natalia Jankowiak VI c
2 miejsce Anna Korek VI c
3 miejsce Wiktor Król V s
5 grudnia bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z grupy „Jeżyki” z Miejskiego Przedszkola nr 52. Dzieci uczestniczyły w spotkaniu poświęconym światowi bajkowych misiów, w trakcie którego zapoznały się z postaciami pluszowych bohaterów książeczek dla dzieci oraz filmów.
Aktualności biblioteczne wrzesień – październik 2014:
24 i 29 września uczniowie klasy Vb i VIb odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną. Tematem zajęć czytelniczych był regionalizm. Dzieci zapoznały się z tradycjami Górnego Śląska i gwarą Ślązaków podczas lekcji „Śląsko godka, czyli u nas w Katowicach”. W trakcie zajęć uczniowie bawili się w językowe potyczki, poznali wiele słów wywodzących się z gwary śląskiej, często już zapomnianych, przypomnieli sobie mowę swoich dziadków, zaprezentowali zdobytą wiedzę podczas prezentacji plastycznych. Zajęcia spotkały się z wielką aprobatą uczniów – bawiliśmy się wszyscy wyśmienicie!
29 października również Miejska Biblioteka Publiczna gościła w swoich progach naszych uczniów. Tym razem to pierwszoklasiści zostali zaproszeni na zajęcia. Nasi najmłodsi uczniowie mieli możliwość zwiedzenia biblioteki. Zapoznali się ze zbiorami książkowymi, lokalizacją książek na pólkach oraz sposobem wypożyczania. Przypominamy – czytelnikiem biblioteki publicznej uczeń naszej szkoły może zostać po uprzednim zgłoszeniu się z rodzicem u pracownika danej placówki!
Aktualności biblioteczne maj - czerwiec 2014:
9 i 14 maja 2014
Po raz kolejny klasy młodsze zaprosiła Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Tym razem uczniowie klasy IIa uczestniczyli w zajęciach poświęconym omawianiu lektury A. A. Milne „Kubuś Puchatek”. Klasa II b wzięła udział w lekcji o temacie „Ptasie radio”.
19 – 30 maja 2014
W tych dniach odbył się cykl zajęć czytelniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej poświęcony zapoznaniu uczniów z mitami i legendami Europy. W lekcjach tych wzięli udział uczniowie wszystkich klas piątych naszej szkoły.
3 czerwca 2014
Grupę uczniów z klasy IVa gościła w swoich progach Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Zajęcia w Klubie Interesującej książki w tym miesiącu poświęcone były pracy z powieścią A. Lindgren „Bracia Lwie Serce”.
12 czerwca 2014
Odbył się Międzyszkolny konkurs wiedzy „Czytanie to najpiękniejsza zabawa”.
Uczniowie klasy Vb Magda Wójtowicz, Maksymilian Czakon, Michał Gwizdak zajęli w tym konkursie III miejsce. A wszystko to w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.
W bieżącym roku szkolnym we współzawodnictwie klasowym w czytelnictwie
I miejsce zajęła klasa Ia
II miejsce klasa IIa
III miejsce klasa IIb
Najlepszymi czytelnikami
klas I -III została Marta Seweryn z klasy IIa
klas IV – VI Wiktoria Stawowczyk z klasy IVa
Aktualności biblioteczne marzec - kwiecień 2014:
5 i 6 marca uczniowie klasy Vs i IVb uczestniczyli w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia 11 poświęconym Bezpiecznemu korzystaniu z zasobów Internetu.
31 marca grupa uczniów z klasy IVb wzięła udział w kolejnym spotkaniu w Klubie Interesującej Książki w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej. Tematem zajęć była powieść Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”.
4 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 12 odbył się Międzyszkolny Turniej Wiedzy „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” czyli co wiemy o Arktyce i Grenlandii. Uczennice klasy III c Amelka Jończyk i Ola Kaczmarska reprezentowały naszą szkołę w tym konkursie.
8 i 9 kwietnia biblioteka szkolna organizowała konkurs czytelniczy dla uczniów klas V „Chłopcy z Placu Broni”. W konkursie wzięło udział 16 uczestników. Wyróżniono dwóch uczniów z klasy VA. Piotr Gąsior i Patryk Lebda – Wyborny otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
8 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna filia 11 zaprosiła uczniów naszej szkoły na prelekcję na temat krwiodawstwa organizowaną we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. W pogadance uczestniczyli uczniowie klasy IIIa.
24 kwietnia w Klubie Interesującej Książki gościli najlepsi czytelnicy z klasy Vb. Spotkanie poświęcone było powieści Adama Bahdaja „Wakacje z duchami”.
Aktualności biblioteczne luty 2014:
5 luty 2014 - Klasa 2a odwiedziła Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. W tym dniu odbyły się zajęcia czytelnicze dla uczniów klas młodszych poświęcone twórczości Juliana Tuwima. Temat lekcji to „Podróż Tuwimową lokomotywą".
7 luty 2014
Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy dla uczniów klas czwartych pod hasłem „Mikołajek to Ja i Ty”. W konkursie wzięło udział 20 uczestników. Wszyscy uczniowie wykazali się dobrą znajomością cyklu powieści Sempe, Goscinnego. Wyłoniono trzech laureatów
1. Łukasz Dragon klasa 4a
2. Jessica Sobczyk klasa 4b
3. Marika Machulik klasa 4b
Kontynuując współpracę z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką uczniowie klas trzecich uczestniczyli w lekcjach edukacji czytelniczej. 21 lutego klasa 3a i 25 lutego klasa 3c wzięły udział w zajęciach o tematyce „Ptasie radio”. Wszyscy doskonale bawili się rozwiązując krzyżówki, rebusy i inne zabawy literackie podczas lekcji.
26 luty 2014
W Klubie Interesującej książki w PBW odbyło się kolejne spotkanie. Tym razem grupa uczniów z klasy 4a wzięła udział w dyskusji na problemami zawartymi w powieści Roalda Dahla „Wiedźmy”.
Aktualności biblioteczne grudzień 2013 - styczeń 2014:
9 grudnia uczniowie klasy 3b wzięli udział w zajęciach czytelniczych organizowanych przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. Temat zajęć to „Ptasie radio” Juliana Tuwima.
13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się XIII Turniej Baśni o Puchar Dyrektora SP 1 – Baśnie Magiczne. Drużyna składająca się z uczniów klasy IV a: Wiktoria Stawowczyk, Łukasz Dragon, Agata Ociepka dzielnie walczyła o tytuł laureata konkursu. Niestety w tym roku nie znaleźliśmy się w gronie laureatów.
17 grudnia odbyły się kolejne zajęcia w Klubie Interesującej Książki. Tym razem wzięliśmy udział w dyskusji na temat powieści J. Olech „Dynastia Miziołków”. W zajęciach wzięła udział grupa uczniów klasy Vc.
14 stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się wprowadzenie uczniów klas pierwszych do grona czytelników. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na czytelników naszej biblioteki. Na pamiątkę otrzymali akty pasowania oraz zakładki do książek.
Aktualności biblioteczne - wrzesień:
Wzorem ubiegłych lat biblioteka szkolna również w tym roku kontynuuje współpracę z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką. Już odbyły się dwa spotkania.
24 września grupa uczniów z klasy VB wzięła udział w spotkaniu w Klubie Interesującej Książki. Tym razem omawiano powieść Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”.
3 października uczniowie klasy VA uczestniczyli w zajęciach czytelniczych poświęconym powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Lekcja ta przygotowała uczniów do kontynuacji tematyki na zajęciach języka polskiego w szkole.
W roku szkolnym 2013/2014 biblioteka szkolna organizuje następujące konkursy czytelnicze:
„Mikołajek to ja i ty” dla kl. IV – VI
„Mała księżniczka” dla kl. IV – VI
Konkurs plastyczny dla kl. II – III z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia
Konkurs zeszytów lektur dla kl. I – III
Zapraszamy do udziału w tych konkursach.