Oddziały gimnazjalne

Jarmarków świąteczny czar...

Opublikowano: czwartek, 07, grudzień 2017


Po raz kolejny udowodniliśmy, że język angielski i niemiecki to może być świetna zabawa w połączeniu z poznawaniem tradycji i obyczajów naszych najbliższych sąsiadów. W sobotę 2 grudnia 2017r. autokar gimnazjalistów wraz z opiekunami, wyruszył w stronę naszej zachodniej granicy. Celem były Niemcy – a konkretnie Branderburgia i tradycja związana z organizacją jarmarków bożonarodzeniowych.

Czytaj więcej: Jarmarków świąteczny czar...

„Andrzejkowo…”

Opublikowano: niedziela, 03, grudzień 2017


Dla dziewcząt „Andrzejki”, dla chłopców „Katarzynki”. No bo kto z nas, nie chciałby się dowiedzieć jaki chłopak albo dziewczyna są mu pisani? Kto z nas nie chciałby wiedzieć gdzie czeka na nas wielka miłość i czy ona w ogóle się wydarzy? Dlatego właśnie wieczory z 24 na 25 listopada – wigilia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kawalerów oraz z 29 na 30 listopada – wigilia św. Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji, są tak specjalne – bo są „magiczne”.

Czytaj więcej: „Andrzejkowo…”

"Jak pięknie jest marzyć – jak pięknie jest spełniać marzenia”

Opublikowano: niedziela, 03, grudzień 2017


Kto z nas lubi być chory? Kto z nas lubi ten stan kiedy nie można wyjść z domu, spotkać się z przyjaciółmi, pojeździć na rowerze, zjeść ulubione danie? Chyba nikt. A kiedy chory ma mniej niż 10 lat a choroba jest tak poważna, że wywołuje paniczny strach? Tak właśnie jest na wielu dziecięcych oddziałach onkologicznych i dla takich właśnie dzieci Szkolne Koło Charytatywno – Wolontariackie, zorganizowało już po raz kolejny akcję pisania listów. Każdy mógł dołączyć do naszych wolontariuszy.

Czytaj więcej: "Jak pięknie jest marzyć – jak pięknie jest spełniać marzenia”

Gdzie jest „Święty Graal?"

Opublikowano: środa, 29, listopad 2017


Szukali go rycerze wielu zakonów, szukali poszukiwacze skarbów i historycy, szukał go nawet sam „Indiana Jones”! „Święty Graal” – legendarny kielich, z którego Chrystus pił podczas ostatniej wieczerzy. Symbolizuje szczęście, harmonię i kontakt z Bogiem. To wszystko, wraz z etosem rycerza i związanymi z nim wartościami, zaprezentował na deskach teatru w Pałacu Młodzieży w Katowicach, Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia w sztuce „Szukając Graala”.

Czytaj więcej: Gdzie jest „Święty Graal?"

Mamy prawo mieć swoje prawa

Opublikowano: piątek, 24, listopad 2017


W tym zdaniu zawiera się główna myśl jaką wszystkie dzieci świata nosiły w sobie do momentu kiedy ich prawa zostały spisane. Oczywiście aby to mogło nastąpić musieli dzieciom pomóc dorośli.
Konwencja o Prawach Dziecka, zwana Światową Konstytucją Praw Dziecka, została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Co warto podkreślić – inicjatorką tego dokumentu była Polska. Inspiracją dla twórców projektu (prawników z Państwowej Akademii Nauk) była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowanie dziecka. Od roku 2014 obchodzimy u nas w kraju, Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Czytaj więcej: Mamy prawo mieć swoje prawa

Wyjście do Filharmonii Śląskiej

Opublikowano: czwartek, 23, listopad 2017

20 listopada uczniowie naszej Szkoły wybrali się do Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach. Klasy 2d oraz 3b miały niecodzienną okazję uczestniczyć jako słuchacze i obserwatorzy w porannej sesji I etapu X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga, który odbywa się regularnie co pięć lat. Ten niezwykle prestiżowy konkurs przy każdej edycji wyłania nowych młodych i bardzo zdolnych dyrygentów, którzy osiągają zawrotną międzynarodową karierę.

Czytaj więcej: Wyjście do Filharmonii Śląskiej

Let’s write a story!

Opublikowano: sobota, 18, listopad 2017


Opowiadania możemy czytać ale możemy je również pisać! A jeśli piszemy w języku obcym to zasługuje to na szczególne uznanie. Nauczyciele języka angielskiego ogłosili konkurs na krótkie opowiadanie zatytułowane „Mystery In my neighbourhood”. Ku naszej wielkiej radości, okazuje się, że nasi uczniowie to bardzo zdolni i kreatywni młodzi ludzie, którym język angielski nie jest ani obcy ani straszny, i którzy nie boją się wyzwań. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Laureaci nagrodzeni zostali dyplomami i nagrodami książkowymi, co mamy nadzieję zdopinguje ich do dalszego zgłębiania wiedzy z zakresu literatury anglojęzycznej.

Czytaj więcej: Let’s write a story!

Dzieciaki kochają pluszaki!

Opublikowano: sobota, 18, listopad 2017


Kiedy za oknem jesienna aura: leje, wieje, temperatura spada i dni coraz krótsze, dobrym pomysłem jest każda akcja, która może nieco podnieść nas na duchu. Dlatego też Samorząd Uczniowski w oddziałach gimnazjalnych, postanowił ogłosić dzień 16 listopada "Dniem Pluszaka".

Czytaj więcej: Dzieciaki kochają pluszaki!

Queen Victoria’s secret…

Opublikowano: sobota, 18, listopad 2017


Jak wiemy nauka języków obcych nie musi oznaczać „wkuwania” słówek czy przyswajania całej masy zasad gramatycznych. Języki obce to również bogata kultura i historia krajów, z których one pochodzą. Okazję do tego typu obcowania z językiem obcym, stworzyli uczniom z oddziałów gimnazjalnych, nauczyciele języka angielskiego, zabierając ich na seans filmowy do „Centrum Sztuki Filmowej Kosmos” w Katowicach.

Czytaj więcej: Queen Victoria’s secret…

Święto Niepodległości

Opublikowano: środa, 15, listopad 2017


Oddziały gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 36 im. K.K. Baczyńskiego w Katowicach, godnie uczciły 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Każda klasa miała powiązaną tematycznie lekcję WOS’u, wspominano o niepodległości na lekcjach historii i na lekcjach z wychowawcą. Uczniowie przystroili swoje klasy oraz główny korytarz szkoły.

Czytaj więcej: Święto Niepodległości