22 kwietnia - DZIEŃ ZIEMI

Opublikowano: środa, 22, kwiecień 2020

22 KWIETNIA obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, budzenie świadomości i promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji tego święta są działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.rosh hashnah 4509675 1920


W naszej szkole obchodzimy ten dzień wirtualnie. Na dyskach klasowych już od jakiegoś czasu nauczyciele udostępniali Wam różne ciekawe prezentacje oraz  zaproszenia do nieobowiązkowych zabaw, konkursów, quizów. Każdy, kto tylko ma ochotę ma mozliwość, aby włączyć się do wybranej edukacyjnej zabawy.

A może postawicie sobie w tym tygodniu swoje własne proekologiczne wyzwanie?

ZACHĘCAMY - Z MAŁYCH DZIAŁAŃ TWORZĄ SIĘ WIELKIE RZECZY!

#WŁĄCZMY SIĘ dla dobra MATKI ZIEMI!
BĄDŹMY INCLUSIVE SCHOOL!

INSCOOL GREEN pequeñoimages

 

A tu nasze propozycje różnych akcji, działań, aktywności:
 
I. NASZE SZKOLNE WYZWANIE związane z grożącą nam w tym roku suszą:
 
Czysta woda pełni ogromną rolę w życiu wszystkich organizmów. Była i jest naszym największym skarbem. Niedługo jednak może nam tej wody zabraknąć. Dużo mówi się o suszy w Polsce. Według hydrologów mamy „jedną z najgorszych  sytuacji od ponad stu lat”.
W jaki sposób możemy pomóc?  Zastanów się co TY możesz zrobić.
WYKONAJ PLAKAT  „Jak możemy oszczędzać wodę"
 

Zdjęcie pracy prześlij do 30 kwietnia na adres mail  jednej z pań:  M Bednarskiej, B Dobosz , J Prusek.

II. Zapraszamy do ZABAWY W ESCAPE ROOM:

    Link do gry: https://view.genial.ly/5e8deb0f124be30da50566c0/game-breakout-escape-room-ratunek-dla-ziemi?fbclid=IwAR3KWqMIXOIYhqPtI75DD2hz45WWCueJ  ?
    Życzymy wspaniałej zabawy!!!  

III.    ZAPRASZAMY UCZENICE I UCZNIÓW Z KLAS I - III do zabawy:  

  • QUIZ liknij w poniższy link i przenieście się w świat przyrody. ZAPRASZAMY WAS do niezwykle ciekawej, edukacyjnej zabawy!

     https://view.genial.ly/5e9abcc9b65e370dac6b52cb/interactive-image-dzienziemi

  • AUDIOBOOK Zapraszamy do posłuchania oryginalnej bajki o tematyce ekologicznej, pt. "Owca Ola Bohaterką Pola" autor bajki: Natalia Przybylska  https://www.youtube.com/watch?v=ht_baU4m588
       
  • REFLEKSYJNA PIOSENKA Marka Grechuty pt. „Zostawcie nam czysty kawałek świata”

 Zwróć szczególną uwagę na tekst piosenki i prośby dzieci kierowane do osób dorosłych.

Narysuj na białej kartce (papier ksero) obrazki – skojarzenia związane z prośbami dzieci.  Wykonaj pracę techniczną pt. „Jestem przyjacielem Ziemi” używając kredek, farb lub innych przyborów plastycznych, które   masz w domu. W swym działaniu twórczym możesz wykorzystać obrazki – skojarzenia, które narysowałaś/narysowałeś na białej kartce  w poprzednim ćwiczeniu.

IV. OBLICZ SWÓJ "WĘGLOWY ŚLAD" korzystając z aplikacji: Kalkulator emisji CO2 https://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator

Każdy z nas ma swój udział w emisji dwutlenku węgla – gazu, którego emisja powoduje zmiany klimatu.

Siedząc w ciepłym pokoju, biorąc kąpiel, podróżując samochodem, pociągiem lub samolotem, robiąc zakupy – korzystamy z energii spalanych paliw kopalnych i przyczyniamy się do emisji dwutlenku węgla.

Kalkulator wyliczy, jaki jest Twój wpływ na środowisko, związany ze spalaniem paliw kopalnych. Nie tylko z transportu czy mieszkania, ale również z uwzględnieniem konsumpcji towarów przemysłowych, żywności i wszystkich pozostałych sfer życia.

V. ZAPROSZENIE dla uczennic i czczniów klas 7-8 na Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – wydarzenie objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Warsztaty on-line 22 kwietnia o godzinie 11:40:    https://www.gov.pl/web/klimat/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu

VI. WIRTUALNY FESTIWAL DZIEŃ ZIEMI 2020 - interaktywna forma, w której 2- lub 3-osobowe zespoły uczniowskie z różnych zakątków naszego kraju uczestniczą we wspólnej zabawie online. Zespoły, których członkowie współpracują przez internet, wykonują zadania związane z zagadnieniami zrównoważonego rozwoju.DZIAŁANIE ZESPOŁOWE dla uczniów, którzy zglosili się do festiwalu:
https://festiwal.ceo.org.pl/wirtualny-festiwal-dzien-ziemi-2020-z-ceo

VII. PROPOZYCJE ŚWIETLICY SZKOLNEJ Z OKAZJI DNIA ZIEMI I NIE TYKO nauczyciele świetlicy także przygotowali ciekawe propozycje dla chętnych. Możecie z nich skorzystać nie tylko z okazji Dnia Ziemii:))) Na dysku szkolnym pod linkiem:

https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1SyJzcCXdWPJM-QxILfmTsmJmEYJfWUnn

znajdziecie WIELE CIEKAWYCH ZABAW: między innymi pytania do refleksji na temat swoich postaw i zachowań wobec Ziemi, kodeks Młodego Ekologa, proekologiczne piosenki, filmiki  i kolorowanki, interaktywną zabawę uczącą włąsciwego segregowania śmieci, inspiracje jak wykonać coś fajnego z niczego - pozornie już niepotrzebnego, np. śmiesznego stwora lub super robota. ZAPRASZAMY!!!

KOCHANI!!!

MAMY NADZIEJĘ, ŻE KAŻDY ZNALAZŁ COŚ DLA SIEBIE!!!

ŻYCZYMY WAM DOBREJ ZABAWY W TOWARZYSTWIE PLANETY ZIEMII!!!