#ŁączyNasPamięć

DZIEŃ BEZ MURÓW, NIENAWIŚCI, NIETOLERANCJI

IN SCHOOL - WŁĄCZAMY SIĘ!!!INSCOOL GREEN pequeño
imageszonkile logo pl 01 2018

Niemcy rozpoczęli tworzenie gett dla ludności żydowskiej w roku 1940. Szybko okazało się, że największe getto powstało w Warszawie. 300 hektarów powierzchni , 18 km muru i ponad 350 tysięcy zgromadzonych tam ludzi. Od roku 1941, za opuszczenie terenu getta bądź za udzielenie pomocy komuś z tego terenu, groziła kara śmierci.

Między lipcem a wrześniem roku 1942 okupanci rozpoczęli wysiedlanie getta. Żydzi ginęli wywożeni do obozów koncentracyjnych , zabijani na miejscu bądź umierając od chorób i z głodu. 19 kwietnia 1943 roku, Niemcy wkroczyli na teren getta chcąc je ostatecznie zlikwidować. Trafili jednak na opór powstańców pod wodzą Mordechaja Anielewicza i Pawła Frenkla i musieli się wycofać. Kilka akcji wspierających powstańców przeprowadziły miejscowe oddziały Armii Krajowej. Niestety, w zasadzie od początku, powstanie było skazane na porażkę. Zakończyło się 16 maja 1943 r. Powstańcy stali się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec niemieckiego najeźdźcy.

Aby uczcić bohaterów walk w getcie, Muzeum Histori Żydów Polskich „Polin”, organizuje 19 kwietnia „Akcję Żonkile”. Żonkile, ponieważ to z tymi kwiatami, pojawiał się pod pomnikiem Bohaterów Getta, Marek Edelman – ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. On i setki innych ludzi przynosili żonkile – symbol zbiorowej pamięci. I tam właśnie pojawiło się hasło

„Łączy nas pamięć”.

Dziś każdy z nas może symbolicznie oddać cześć bohaterom tamtych dni. Wystarczy przypiąć sobie do ubrania małego, żółtego żonkila i dodać do zdjęcia hashtag #ŁączyNasPamięć lub #AkcjaŻonkile. Lub użyć specjalnej „nakładki” w mediach społecznościowych.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy włączyli się w tegoroczne obchody.