Czas Zadumy - Porządkujemy Groby - Pamiętamy

Opublikowano: wtorek, 29, październik 2019


Pamięć o tych, którzy już odeszli można pielęgnować na różne sposoby. W naszym kraju szczególnym momentem w roku jest zbliżające się święto zmarłych. Wtedy prawie wszyscy ruszamy na cmentarze, aby przyozdobić groby, zapalić symboliczne „światełko” i odmówić modlitwę za zmarłych.


Co jednak gdy ktoś nie ma już sił na porządkowanie miejsca pochówku ze względu na wiek czy stan zdrowia? A co z grobami, na które już nikt nie zagląda, bo rodzina mieszka bardzo daleko albo zwyczajnie już jej nie ma? Na takie sytuacje nie powinniśmy być obojętni. I nie jesteśmy – już po raz kolejny młodzież z naszej szkoły, która aktywnie działa w Szkolnym Kole Charytatywno – Wolontariackim, wyruszyła na akcję „Porządkujemy Groby – Pamiętamy”. 21 października 2109r., 11 uczniów i uczennic z  klasy 7b, pod opieką p. Iwony Smuły i p. Doroty Trzepałki, udało się na cmentarz przy kościele w Katowicach – Bogucicach. Grupa była wyposażona w „dobre chęci”, ”otwarte serca” i wszystko co było potrzebne do tego, aby zadbać o te miejsca pochówku, o które nikt inny już nie zadba – czyli: rękawice, worki na śmieci, mini łopatki, grabki i itp. Ponieważ pogoda dopisała a uczniów było sporo, praca aż „wrzała”. Udało się uporządkować 7 grobów osób dorosłych i około 9 grobów dziecięcych. Na koniec na każdym uporządkowanym miejscu zapalone zostały znicze. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Katowic, którzy w tym czasie przebywali na cmentarzu. Pod adresem młodzieży padło wiele ciepłych słów uznania, co tym bardziej utwierdziło nas w przekonaniu, że to co robiliśmy było ważne i potrzebne. Akcja na pewno będzie przez naszą szkołę kontynuowana. Zachęcamy wszystkich do podejmowania tego typu działań.

Szkolne Koło Charytatywno - Wolontariackie