Powitanie Wiosny w świetlicy szkolnej

Opublikowano: środa, 04, kwiecień 2018

Marzanna jest znana w Polsce od wieków. To słowiańska bogini, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie Marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę i zapewnić dobre plony w danym roku.

Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było odwiedzenie w jej towarzystwie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem marzanna przechodziła w ręce młodzieży, która ją podpalała i wynosiła poza wieś, by utopić w rzece czy stawie. Chociaż kościół walczył z pogańskimi zwyczajami, to jednak topienie Marzanny przetrwało i nadal ma się całkiem nieźle. Zwyczaj topienia Marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

W tym roku, dzień po kalendarzowej wiośnie (22.03), uczniowie klas I-III wraz z Panią Oliwią i Panem Marcinem, wyszli na boisko szkolne, by razem spalić Marzannę czyli jemiołę przystrojoną bibułą. Pogoda nam sprzyjała, humory dopisywały, a gałązki paliły się jedna po drugiej. Miejmy nadzieję, że zima jest już hen, hen daleko…

miniPhotoGrid 1521920316992

miniPhotoGrid 1521920442520