Rajd Szlakiem Wieży Spadochronowej

Opublikowano: piątek, 12, wrzesień 2014

Od kilku lat harcerze z Katowic organizują Rajd Szlakiem Wieży Spadochronowej. Zapraszają uczniów z klas 5 i 6 oraz gimnazjalistów do uczestnictwa w rajdzie. W tym roku szkolnym 10.09.2014r. uczniowie klasy 5b z wychowawczynią Grażyną Gorynowicz oraz panią Barbarą Dobosz zgłosili się w katowickim hufcu na ul. Barbary. Tam wysłuchali wykładu na temat obrony Katowic we wrześniu 1939r., obejrzeli Kroniki Filmowe i fragmenty filmu "Ptaki - ptakom" zrealizowanego na podstawie powieści "Wieża Spadochronowa". Potem nastąpił moment, na który wszyscy uczestnicy czekali - rozdano zadania. Pierwsze - strzelanie z wiatrówki do celu. Nie wszystkim poszło dobrze, czasami pociski lądowały w krzakach. Zadanie drugie - przenoszenie i opatrywanie rannego. Z tym nikt z uczniów rajdu nie miał problemu, zwłaszcza pod okiem pani Barbary Dobosz. Uczniowie złożyli hołd pod pomnikiem - wieżą, zobaczyli miejsca ważne w obronie Katowic we wrześniu 1939r. ("Drapacz chmur", "Dom Powstańca", VIII L.O. im. M. Skłodowskiej - Curie, Teatr Śląski). Wracając do szkoły obejrzeli pomnik poświęcony Harcerzom Śląska i pomnik Powstań Śląskich. Miejmy nadzieję, że młodzi ludzie zapamiętają daty, miejsca ważne dla katowiczan.