Zaczytane klasy siódme

Opublikowano: piątek, 29, styczeń 2021

Szkolny Mistrz Czytelnictwa – czyli : czy pamiętamy co czytamy?

Lektury szkolne to te książki, z którymi stykają się wszyscy. Poznajemy niesamowite historie, śledzimy losy ich bohaterów, analizujemy ich postępowanie, zastanawiamy się co nimi powodowało, że podjęli takie a nie inne decyzje. Z lektur jesteśmy odpytywani, piszemy kartkówki i wypracowania. Ale czy pamiętamy co przeczytaliśmy kiedy lektura jest już omówiona i musimy przechodzić do kolejnej?

W ramach projektu „Zaczytana Szkoła”, w którym nasza szkoła bierze udział w tym roku szkolnym, postanowiliśmy przetestować pamięć klas siódmych. Dzięki uprzejmości naszych nauczycieli, powstał quiz , który uczniowie uzupełniali online. Sprawdziliśmy czy nasze „siódmaki” są wstanie prawidłowo odpowiedzieć na pytania dotyczące takich lektur jak: „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Mały Książe” Antoine de Saint-Exupery.

Quiz pozwolił nam wyłonić „najbardziej zaczytaną” klasę siódmą, którą okazała się 7a ze średnią 9.9 – brawo!!!! Miejsce drugie zajęła klasa 7b ze średnią 9.7 i miejsce trzecie 7c ze średnią 9.5 .

Sprawdziliśmy też komu poszło najlepiej indywidualnie. I tutaj wyrazy uznania wędrują do:

Marta C. kl.7a, Justyna J. kl.7a, Weronika W. kl 7b, Maciej W. kl.7b,

II miejsce

Grzegorz J. kl.7a,Paulina D. kl.7a, Zuzanna D. kl.7a, Zofia Ł. Kl.7a, Julia C. kl.7b,

Zuzanna O. kl.7b, Magdalena H. kl.7b .

Despina H. kl.7c, Nikola R. kl.7c

Okazało się, że nasi siódmoklasiści, najlepiej pamiętają historię o pewnej rudowłosej dziewczynce , która zyskała swój nowy dom na Wyspie Księcia Edwarda. Prawie każdy był w stanie odpowiedzieć na pytanie kim Ania chciała zostać w przyszłości i co było jej największym kompleksem. Trochę pod górkę było już z pewnym księciem, który zamieszkał na odległej planecie. Sporo uczniów nie pamiętało gdzie wylądował pilot, kto był narratorem i kto oczekiwał oklasków! W starożytnym Rzymie też były problemyJ Niektórym trudno było sobie przypomnieć o co oskarżono Ligię czy jakie imię przyjął na chrzcie Ursus. Ale każdy dał z siebie wszystko i razem uczniowie klas siódmych udowodnili, że generalnie czytają lektury i sporo pamiętają!

Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólna zabawę i za to, że udowodnili nam po raz kolejny, że młodzież czyta książki a wszystkie te historie zostają w ich pamięci. Gratulujemy wyników i zachęcamy do rozwijania swoich czytelniczych zainteresowań!