23. kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Opublikowano: czwartek, 23, kwiecień 2020

23 kwietnia, to ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. Jest to  doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii i jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym ( jako dzień jej patrona – świętego Jerzego). Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

Czy wiesz, że specjalnie z okazji Światowego Dnia Książki powstał "Książkowy hymn"? Światowy Hymn Książki to symboliczny projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Ta inicjatywa to pomysł na połączenie czytelników z całego świata, tak aby ani język, ani kultura nie były barierą, utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. Tekstem hymnu jest wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Możesz go wysłuchać tutaj.

Z okazji Światowego Dnia Książki na całym świecie odbywają się liczne imprezy czytelnicze - w tym roku, ze względu na czas pandemii, przeniesione do sieci. Jest to również gratka dla czytelników, ponieważ wydawnictwa przygotowują dla nas spore promocje na książki - zerknijcie tu

W ramach dzisiejszego święta zapraszam Was do zabawy w escape room (autorstwa Pani Katarzyny Chojnackiej - Musiał).

Pozdrawiam, Katarzyna Kempny.